Age of War 5: Epic war: The sons of destiny!

Takže jste si pěkně naložili ve hře Age of War 4 a jde se na další nakládačku a to ve hře Age of War 5: Epic war: The sons of destiny! Samozřejmě doufám, že jste si zahráli i všechny předchozí díly: 1, 2 a 3. Tenhle poslední je asi nejvíc propracovaný a mám ho skoro stejně rád, jako jedničku. K jedničce mám ale nostalgickej vztah, takže na tu nedám dopustit ani při hraní 3D verze (až nějaká bude a ona bude).

Příběh hry

Po té, co jste se už ponořili do ničivého a napínavého hraní Age Of War 4 a úspěšně jste je zdolali i v nejtěžší úrovni, určitě byste rádi pokračovali dalším dílem a tím je 5. Podle mě je pětka minimálně stejně tak dobrá, takže Vás taky zaujme, stejně jako spousty dalších hráčů. Pátý díl je nejspíš myšlen tak, že se zázračně ocitnete pomocí časového stroje zpátky v dobách rozpadlých hradů a vojáků s meči.

Je to v dobách, kdy tři mocnosti povstaly z popela prvního světa. Tři mocnosti, to jsou tři rasy a to: vynalézaví lidé, mocní orkové a půvabní a chytří elfové. Nicméně žádný z nich nemůže vládnout světu sám, protože skryté síly ze středozemě spolu temným královstvím rychle rostou a stanou se pro ně nebezpečnými.  V důsledku toho vzniklo spojenectví první generace lidí, orků a elfů, nazvané Synové osudu a toto spojenectví začalo bojovat proti rostoucí temné síle. V současné době král aliance svěřuje hráče do extrémně důležité mise vycvičit jeho armádu a pak jí velet, aby byla připravena postavit se temným silám. Měli byste se ujmout tohoto úkolu jako odvážní vůdci plní odhodlání a to hned teď!

Hlavní cíl hry

 

Age Of War 5 lasts in 18 levels in total, and so as to complete each one, each of the players must devastate the rival’s castle whilst keeping his own castle safe from violent attacks till the end of each of the war. Training soldiers and sending them to the battlefield is the best strategy to fight against the rival’s troops. Moreover, the cross-bow above the castle should be taken advantage of since it will help to shoot arrows at the forthcoming enemies. In fact, this amazingly useful large weapon will assist the players as well as the soldiers to defend the base (its main purpose) and destroy a lot of the enemies fast in a huge working scale thanks to the powerful arrows. Let’s cleverly adjust this weapon to exactly aim at the targets.

Take a glance at various icons which are symbolic of the given soldiers at the bottom of the map. At the start, the players are provided with the particular number of soldiers and weapons hidden in these icons. Remember that each time the players have a click on each icon, they have to wait a few seconds till this icon recovers for the next use. Try to wisely and strategically use them to beat as many of the enemies as possible to obtain the experience points (EXP). Thanks to this budget, the players can upgrade the strength of the available army and weapons or purchase the new ones.

Control the army and take the enemies’ fortress down as soon as possible.

Use the arrow keys and the mouse to scroll the map.

Press four arrow keys to aim the cross-bow and the A key to shoot arrows at the enemies.

Use the left mouse to send soldiers to the battlefield.


 


1 komentář

  1. CharlesglolO 16 března, 2019 5:08 pm  Odpovědět

    hOur company provides health products. Take a look at our health contributing portal in case you want to look better. Our company provides a wide variety of non prescription drugs. Take a look at our health portal in case you want to to improve your health with a help of generic supplements. Our company provides a wide variety of non prescription products. Visit our health portal in case you want to look better with a help of health products. Our company provides a wide variety of non prescription drugs. Take a look at our health portal in case you want to look healthier with a help general health products. Our company provides a wide variety of non prescription drugs. Look at our health site in case you want to strengthen your health with a help health products. Our company provides herbal weight loss products. Look at our health contributing website in case you want to look healthier.
    Our company provides a wide variety of non prescription drugs. Visit our health portal in case you want to look healthier with a help of generic supplements. Our company offers a wide variety of non prescription products. Take a look at our health website in case you want to feel better with a help health products. Our company offers healthcare products. Take a look at our health contributing site in case you want to feel better. Our company offers a wide variety of non prescription products. Look at our health site in case you want to strengthen your health with a help health products. Our site offers a wide variety of non prescription drugs. Visit our health site in case you want to look better with a help general health products.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *